Cégalapítás és módosítás Romániában
Nagyvárad határközelisége miatt, helyrajzilag is kiváló pozicióban van ahhoz, hogy a cége székhelyét ebbe a városba telepítse.
A legelterjedtebb vállalkozás a K.F.T. (román megfelelőjének rövidítése S.R.L.) , azon belül is az egyszemélyes kft .
1990. évi 31. számú törvény rendelkezik a kereskedelmi társaságokról. Alapvető szabályokat fogalmaz meg a cégalapításról, annak bejegyzéséről, megszűntetéséről, működtetéséről.
A fent emlitett törvény szerint 1 korlátozott felelőségü társaságnak Romániában minimum 1 lej alaptőkével kell rendelkeznie.
Romániában bárki alapithat kft-t, legyen az magán– vagy jogiszemély.
2. Adózás
2.1. Á.F.A. (román megfeleljének rövidítése TVA)
ÁFA-kötelezettség szempontjából kétféle gazdasági szervezetet különbeztetünk meg :
• ÁFA fizető
• Nem Áfa fizető.
Az ÁFA alól mentesülés alapfeltétele, hogy évente maximum 88.500 EUR forgalma lehet csak a cégnek. Fontos megjegyezni, hogy az adótörvénykönyv (2015. évi 227. számú törvény) ezt az értéket EUR-ban rögziti,viszont megszabja az átváltasi kurzust is, mégpedig 3,3817 lej-EUR, vagyis az éves maximum forgalom nem lehet több mint 300.000 lej ( kb. 20.690.000 forint).
Az általános kulcs 19%,de létezik 2 csökkentett kulcs is: 9 % és 5 %.
2.2. Mikrovállalkozói adó vagy Nyereség adó
A jogi személyek esetében Romániában 2 adózási lehetőség van :
-
mikrovállalkozói adó, 1% , melynek alapját a vállalat nettó összjövedelme képezi . 2023-től a mikrovállalkozói adórendszer opcionálissá vált, és minden mikrovállakozásnak rendelkeznie kell legalább 1 teljes munkaidőt lefedő alkalmazottal ,vagy több részmunkaidőben foglalkoztatott alkalmazottal, melyek lefednek 1 teljes munkaidőt.
Fontos megjegyezni,hogy jövedelem után történő adózás esetében a költségek nem csökkentik, sem az adóalapot, sem a mikrovállalkozói adót!
-
Nyereség adó , mértéke 16%. Az adóalapot az adózó jövedelmek és leirható költségek különbsége képezi.
A mikrovállalkozások jövedelemhatára 500.000 EUR-ra csökkent 2023-tól, ezt meghaladva a vállalkozás átkerül a nyereség alapú adozás rendszerébe.
2.3 Járulékok
Az országos bruttó minimálbér 3.300 lej.
Munkáltatói járulékok mértéke : 2,25% munkabiztosítási alap
Munkavállalói járulékok mértéke :
- Nyugdíjhozzájárulás 25 %
- Egészségügyi hozzájárulás 10 %
- Munkavállalói SZJA mértéke : 10% (bruttó bér - Munkavállalói járulékok-adómentes összeg = adóalap)
A 3.300 lejes minimálbér után a befizetendő járulékok összege : kb 1.291 lej (függ a munkavállalótól).
Az építőiparban a burttó minimálbér 4.582 lej (Építőipari adókedvezmények,bizonyos feltételek mellett : a munkavállalók után nem kell SZJA-t és csökkentett Nyugdíjhozzájárulási kulcsot lehet alkalmazni 21,25%)
A mezőgazdaságban a bruttó minimálbér 3.436 lej (mezőgazdasági adókedvezmények,bizonyos feltételek mellett : a munkavállalók után nem kell SZJA-t és csökkentett Nyugdíjhozzájárulási kulcsot lehet alkalmazni 21,25%)
Van lehetőség étkezési jegyeket is adni az alkalmazottaknak, melyek után járulékokat nem, csak SZJA-át (10%)kell befizetni.
3. Osztalék
Osztalék SZJA/adó : 8%.
Bizonyos esetekben és feltételekkel adómentesség alkalmazható az osztalék esetében
4. Szükséges iratok
• Útlevél fénymásolata
vagy
• Lakcímet igazoló kártya fénymásolata
• Személyi igazolvány fénymásolata
5. Szolgátatásaink
• Cégbejegyzések
• Alapítóokiratok módosítása
• Leányvállalatok,létrehozása
• Céginformációk
• Magyar nyelven történő tárgyalások
1. Bevezetés
A cégalapítás Romániában nem jelent nagy költséget, illetve maga az eljárs is egyszerű. 2017 február 1.-tól eltörlésre kerültek a cegbírósági díjak nagyrésze. Romániát cégalapítási helyszínként a fentiek mellett adózási rendszere is vonzóvá teszi: a járulékok a magyarnál alacsonyabb szintűek, a cégautó költségek elszámolása sokkal rugalmasabb és vállalkozásbarátabb a magyar szabályoknál. Fontos kiemelni, hogy a mikrovállalatok kedvezményben részesülnek .